Partner by mal byť pre nás výzvou

„Je to fakt príjemný chalan.“ Vymenovala mi jeho pozitívne stránky, ktoré stihla spoznať. „Má to len jeden háčik.“ Pýtam sa: Aký? „Nedal mi žiadne hranice. Viem, že by mi zniesol modré z neba, len, aby som sa cítila dobre. Lenže ja viem, že by som sa necítila dobre. Potrebujem striktnejší prístup. Necítim sa komfortne, keď ma niekto púšťa do všetkého a nemá žiadne hranice.“

Možno to vyznie, že nevieme, čo chceme, no nie je to tak. Vieme. A chceme chlapa, ktorý to vie tiež.

Hranice potrebujú vo vzťahu obaja, žena aj muž. Píše o tom aj Steve Harvey v knihe Konaj ako dáma, mysli ako muž. Doslova vyzýva ženy, aby mužom stanovili jasné hranice. Keď som ju kedysi dávno čítala, netušila som, že ich potrebujeme aj my, ženy.

Rešpektovanie hraníc partnera je to, na čom môžeme stavať dôveru a vzťah. Horšie je to v prípade, keď ten druhý žiadne hranice nemá. Potom nevieme, pokiaľ je to v poriadku a kedy už nie. Vzťah sa ľahko pokazí, nadšenie vyprchá, prestane nás to baviť.

…Stretávali sme sa chvíľu. Pozval ma zase k sebe na večeru. Pre nás, ženy, je predstava chlapa pri sporáku sexy. Tentokrát som meškala. Nie chvíľu, ale hodinu. Hovorím kamoške: „Meškala som hodinu, on mi na to vôbec nič nepovedal. Ani slovo. Je to normálne?“ …Na ďalšie stretnutie som mala vybrať film. Keď som uvidela Vieš udržať tajomstvo?, vedela som, že ďalšie stretko už nedám...

Určite sa aj vám stalo, že ste niekoho museli odmietnuť napriek tomu, alebo práve preto, že bol príliš „dobrý“. Problém je v tom, že takýto človek nepredstavuje pre nás výzvu.

Obaja potrebujeme hranice

Nastavenie hraníc nemá nič spoločné so slobodou. To, že potrebujeme mať vo vzťahu svoju slobodu (nemyslím tým slobodu vo forme viac partnerov), stále platí. Na tom sa nič nemení.

Jordan Peterson tiež vysvetľuje, prečo si radšej hľadáme partnera, ktorý sa nebojí nám aj protirečiť a byť nám výzvou. Istá štúdia skúmala pomer pozitívnych a negatívnych emocionálnych zážitkov, vzťahov, ktoré predpokladali úspešnosť a dlhodobosť a prišla na to isté.

Žena chce niekoho, kto ju občas prekvapí, nie stále súhlasí. Pred kým má rešpekt. Niekoho, koho správanie je aj trochu nepredvídateľné a nesúhlasné. To je jedna z vecí, ktoré nám imponujú. Chceme vzťah nie preto, aby sme boli šťastní tu a teraz, ale aby sme viedli kvalitný život a navzájom sa posúvali ďalšie roky. A tak si vyberáme niekoho, s kým musíme občas argumentovať. Kto nás zatlačí za hranice toho, kým sme. Samozrejme, s mierou… Takýto chlap je pre nás motivácia.

Prečo by sme mali chodiť s niekým tak slabým, kto so všetkým súhlasí, nemá vlastný názor a môžeme mu „skakať po hlave“, nemá hranice? Budeme si takéhoto partnera vážiť? Bude nám taký vzťah prinášať radosť?

Prečo potrebujeme, aby nám vo vzťahu ten druhý stanovil hranice?

  • pre obe stany je vo vzťahu ten druhý atraktívnejší, keď nám dá hranice a on rešpektuje tie naše
  • aby sme vedeli, kde končí jeden a začína druhý,
  • aby sme poznali, pokiaľ môžeme ísť bez toho, aby sme tomu druhému ublížili, alebo ho zranili
  • keď nemáme hranice, veľmi rýchlo si toho druhého prestaneme vážiť
  • keď nemáme hranice, alebo niekto posúva tie naše a my mu to dovolíme, výsledkom môže byť katastrofa
  • keď si chceme vzťah dlhodobo udržať, potrebuje každý vedieť, odkiaľ, pokiaľ môže ísť.
  • Občas sa muži na fb v komentároch sťažujú, že boli až príliš dobrí a ženy ich opustili. Často je práve toto dôvod.

Keď zo vzťahu vyprchá počiatočné zamilovanie a nezostane rešpekt, ktorý sa buduje aj vďaka týmto hraniciam, vzťah nemá základy, na ktorých by prežil. Preto, stanovte si hranice a rešpektujte tie partnerove. Nech je pre vás výzvou a vy pre neho tiež. Iba tak môžete spolu každý deň v láske rásť.